DIKTANTAI TREČIOKAMS
Jūroje kilo baisi audra. Matėme, kaip mūsų laivas artėjo link kranto ir tų aštrių uolų. Vairininkas stengėsi, bet nieko padaryti negalėjo. Laivas trenkėsi į uolas, ir mes buvome išsviesti į jūrą. Laimei, krantas netoli, ir visi jį pasiekėme.
Prašvitus saulei apsidairėme. Sala atrodė negyvenama. Ką dabar daryti? Kaip prisišaukti pagalbą? Gal pasinaudoti butelių paštu?
Parašyk laišką. Užrašyk savo adresą ir įdėk jį į butelį. Įmesk jį į jūrą. Gal po
kurio laiko sulauksi žinutės?
Šiaudinukai
Narstyti - ne taip jau greita, kaip gali pasirodyti. Pirma reikia
grūdą į žemę pasėti. Paskui išauginti derlių. Savo laiku nupjauti, iškūlus ir atidavus duonelei grūdą, pradėti ruošti šiaudą antram gyvenimui.
Nuo šiaudų nuvalomi lapų likučiai, iškarpomi nareliai, surūšiuojami pagal ilgį, storį, spalvą.
Žaisliukai iš tikrų šiaudų bus labai gražūs, auksinės spalvos ir truputį blizgės. O nupinti ar padaryti galima daug ką: sodą, paukštį, kalėdinį žaislą.
Draugystė
Sename ąžuolyne gyveno protingas apuokas. Jis turėjo draugę pelytę. Apuokas su pelyte gražiai gyveno. Jie abu maitinosi ąžuolo gilėmis ir gerdavo ryto rasą.
Kartą pelytė išbėgo rinkti rasos lašelių ir nebeparbėgo. Apuokas ilgai ieškojo draugės. Staiga pamatė katiną, kuris kažką gardžiai ėdė. Apuokas viską suprato ir liūdnas nuskrido į ąžuolo drevę. Po trijų savaičių jis numirė.
Senojo apuoko drevė vis dar yra. Bet ten niekas nebegyvena.
Žiemio pilis
Toli toli nuo mūsų yra kraštas, kur kalnai debesis siekia. Ten yra kalnas, ant kurio viršūnės sniegas guli. Tas sniegas ir vasarą nenutirpsta. Ant jo stovi karaliaus Žiemio pilis. Kas prie Žiemio pilies prisiartina, tą jis į nelaisvę ima. Sruvena upelis nuo kalno - jį sukausto, surakina. Atlekia paukštis, tuojau pagauna, uždaro savo pilin.
Sniegas
Atėjo žiema. Ėmė snigti. Sninga baltas pūkelis, kloja žemę. Mikutis išėjo oran pabėgioti ir pasižiūrėti, kaip sninga. Tylomis krenta dailutes baltos žvaigždelės. Mikutis nusimovė pirštinaitę ir atkišo pliką rankelę. Snaigė nukrito ant šiltos rankos ir ištirpo.
Mikutis suproto, kad sniegas - tas pats vanduo.
Kartą gyveno princas ir norėjo vesti tikrą princesę. Jis apkeliavo visą pasaulį, bet tikros nerado. Liūdnas sugrįžo princas namo.
Vieną vakarą užėjo smarki audra. Žaibavo ir griaudė, lietus kaip iš kibiro pylė. Kažkas pasibeldė į miesto vartus. Senas karalius nuėjo atidaryti vartų. Už vartų stovėjo princesė. Bet kaip ji atrodė! Vanduo sruveno jos plaukais. Sunkėsi į batus ir per pirštų galus tekėjo lauk. Karalius įvedė ją į rūmus.
Tėvelis atnešė nedidelį glėbelį šieno, paskleidė ant stalo po
balta staltiese.
Ant staltiesės motulė padėjo duonelės. Tada prinešė daug visokių valgių: silkės, žuvies, grybų, obuolių, kopūstų. Į ąsotį pripylė spanguolių kisieliaus. Man reikėjo valgyti dvylika patiekalų.
Po vakarienės stalo nenukraustė, paliko maistą ir tuščią lėkštelę mirusiems artimiesiems.
Kokia tai šventė?
Kalėdoms Danijoje ruošiasi net du mėnesius. Gatvėse sušvinta girliandos, papuošiamosparduotuvių vitrinos, atsiranda gražių popierinių širdučių. Languose uždegamos spalvotos lemputės. Pagrindinėje miesto aikštėje puošia didelę aikštę. Po egle stato dėžę aukoms. Ten metami pinigėliai neturtingiems kitų šalių vaikams. Prie stalo sėda septintą valandą. Po vakarienės dovanoja dovanas.
Rytas mieste
Ankstyvas rytas, bet mūsų miestas jau bunda. Nuvažiuoja gatvių valymo mašina.Langines užveria parduotuvės. Stotelėje autobuso laukia vyrai, moterys ir vaikai. Į darželį skuba mama su mažyliu. Šis verkia ir ožiuojasi. Didelio namo balkone vaikinas kilnoja svarmenis.
Pamažu gatvės pilnėja. Didėja triukšmas. Automobiliai lenkia vienas kitą, ūžia, burzgia, o didieji net kriokia. Prie perėjos laukia vaikų būrelis. Sucypia stabdžiai. automobiliai sustoja ir praleidžia vaikus.
Į miestą atkeliauja diena.
Naktį palapinėje
Tomas, Kęstutis ir Sigitas vasarojo pas senelį. Jie sumanė nakvoti sode. Kaip bus smagu!
Atėjo vakaras. Senelis kvietė, ragino berniukus eiti į namelį. Bet šie pasistatė palapinę.
Kęstutis ir Tomas greitai užmigo. O Sigitas vartėsi, sukinėjosi, klausėsi.
Staiga virš palapinės pasigirdo balsas. Sigitas pašoko iš guolio ir suriko:
- Kas čia?
Pabudo Tomas. Jis pasiklausė, nusijuokė ir paaiškino:
- Pelėda ūkauja.
Ešerys ir lydeka
Kartą viename tvenkinyje gyveno ešerys ir lydeka. Kai tvenkinys išseko, tai lydeka labai išalko. Ką daryti? Gal ešerį suryti? Išnardė skersai
ir išilgai tvenkinį. Bet niekur ešerio negalėjo surasti.
Ešerys per visą naktį nardė, tyrinėjo nematytą daiktą - bučių.
Tiktai auštant lydeka ešerį surado. Ešerys šmurkšt į bučių. Lydeka paskui. Ešerys išlindo pro virbų tarpą. O lydeka negali.
Atėjo senis, išsiėmė lydeką ir nusinešė namo. O ešerys kaip nardė po tvenkinį, taip ir nardo.
Miške
Miške auga eglės, pušys, kadagiai. Jie visi žiemą vasarą žaliuoja. Beržai, liepos, uosiai, ąžuolai rudenį numeta lapus. Tik pavasarį jie sprogsta ir vėl žaliuoja per vasarą.
Ant žemės žydi, žaliuoja žolės. Yra uogų ir grybų. Sirpsta bruknės, mėlynės. Pelkėse raudonuoja spanguolės. Pušyne ir eglyne dygsta baravykai, raudonviršiai, lepšiai. Beržyne auga voveraitės.
Prie kelmo tupi kiškelis. Medyje voveraitė riešutus kremta.
Meškos dėkingumas
Moterys rišo rugius. Senutė supo vaiką. Užėjo lietus. Moterys pasislėpė miškelyje.Medyje pamatė mešką. Meška kopinėjo medų ir įsidūrė leteną. Smaližė nusileido žemėn. Moterys išsigando ir pabėgo. O senutė liko. Meška maurojo ir rodė leteną. Senutė suprato. Ji ištraukė rakštį ir žaizdą apšluostė. Sėdi senutė ir dreba. Meška įkopė į medį, prilupo korių. Apkrovė senutę koriais ir nuėjo.
Spalis - medelių sodinimo mėnuo. Jau šiandien gali pagalvoti apie Kalėdų eglutę. Paieškoti jai vietos savo kieme. Tada nereikės žiemą kirsti medelio miške. Kieme auganti eglutė daug metų žaliuos, puoš ir džiugins ne tik mažus, bet ir didelius. Prieš šventes beliks medelį žaisliukais, blizgučiais ir girliandomis papuošti. O gal ir koks smulkus paukštelis eglutėje namučius įsirengs?
Čiaupas
Virtuvės čiaupas nebuvo labai išvaizdus. Viena jo akis buvo mėlyna, kita - raudona. Abi jos žiūrėjo į skirtingas puses. Kai čiaupo nuotaika
buvo gera, iš jo bėgdavo šiltas vanduo. Kai būdavo liūdnas, vanduo bėgdavo visai šaltas. Čiaupas nemėgo neplautų indų plautuvėje. Vos tik tokius pamatęs, tuoj pat
išplaudavo.
ŽODŽIŲ, ATSAKANČIŲ Į KLAUSIMĄ KĄ? RAŠYBA
DAIKTAVARDŽIAI
DIKTANTAI ANTROKAMS
Kartą buvo trys uodai. Vieną meška nugulė. Kitą pikti piemenys sudegino. Tik paskutinis liko gyvas. Dabar skraido uodas ir liūdnai zyzia. Savo brolių verkia. Savo likimą keikia.
Lietus liovėsi. Saulutė išniro pro debesis. Kitoje dangaus pusėje pasirodė vaivorykštė. Ryški ir spindinti ji plaukė dangumi. Vaikai sustojo pasigėrėti. Tokios gražios juostos danguje dar nematė.
Visi uodą žino. Bet ne visi girdėjo, kad gelia tik uodų patelės. Patinėliai minta augalų sultimis ir nektaru. O patelės siurbia žmonių ir gyvūnų kraują. Jos turi pasimaitinti krauju, kad padėtų kiaušinėlius.
Kas kaip augo
Mano ąžuoliukas užaugino du lapus ir tris giliukus. Šuo Rudis peršoka per visas tvoras ir atneša mano batus. Senus batus aš palikau prie upės bebrams. Jie buvo maži. Man išdygo dar du dantys. O sesutė du dantukus pametė.
Uodas pirko žiūronus. Mat labai norėjo vasarą pamatyti. Pažvelgė uodelis pro savo žiūronus. Iš laimės rankomis suplojo. Vasara jau uodo kieme bestovinti, besišypsanti, margais drugeliais, bitutėmis beskraidanti. Geras daiktas - uodo žiūronai!
Septynios vaivorykštės fėjos iškėlė burtų lazdeles. Virš galvų sumirgėjo nuostabių spalvų kibirkštys. Paskui jos susiliejo viena su kita. Po valandėlės švytinčios spalvos ėmė lėtai kilti. Giedrame mėlyname danguje sutvisko didelė, skaisti vaivorykštė.
O ką veikia tinginys?
Kur jis gyvena? Gal Tinginėlių kaime? O gal mūsų namuose pasislėpė? Kaip jį atpažinti?
Tinginys ir kelią koja rodo. Nuolat serga vilko liga. Darbas tinginiui akis bado. Jis piktas kaip širšinas. Juk kepti karveliai neatlekia į burną. Iš guolio nekepa raguolio. Verkia duona tinginio valgoma.
Gintuko diena
Šiandien Gintas buvo svečiuose pas močiutę. Močiutė jam padovanojo naują knygelę. Berniukas ten matė daug spalvotų paveikslėlių. Pietums močiutė iškepė bulvinių blynų. Vakare Gintukas klausė močiutės dainelių ir pasakėlių. Paskui pamaitino šunelį Rudį. Tai smagiai praėjo diena!
Pelkės gyventojai
Bebrai sugrįžo į pelkę. Pavasarį atskrido paukščiai. Į pelkę leidosi antys, žąsys, gervės. Tiksėjo tilvikai. Apsilankydavo juodas kaip šešėlis gandras. Medžių stuobriuose dreves kirtosi geniai. Senus jų namus užimdavo varnėnai, zylės. Tarp kupstų nardė vandens vištelės. Ant žilvičio šakos lizdus ėmė sukti remezos.
Dėdės Tado ūkis
Dėdės Tado ūkis turtingas. Prie miško ganosi arkliai. Pievoje vaikščioja karvės. Netoli sodybos mekena avys. Kieme burbuliuoja kalakutai. Aptvare staiposi povai. Tvenkinyje turškiasi antys. Prie tvarto girgsi žąsys. Namus saugo šuo. Katinas tupi prie klėties. Jis gaudo peles. Pusbrolis Julius augina triušių ir balandžių.
Beuodegis
Žmogus kerta miške medžius. Ateina vilkas ir nori jį suėsti. Bet žmogus prašo leisti veidą nusiprausti. Vilkas sutinka. Tada žmogus prašo uodegos nusišluostyti. Vilkas atkiša uodegą. Paima žmogus viena ranka už uodegos, o kita stveria pagalį ir ima mušti vilką. Vilkas kaukia, staugia, šokinėja, kol uodega lieka žmogaus rankoje.
Prieš pamoką
Asta kažką sako Rimai. Rima linkčioja galva. Ji pritaria Astai. Jolanta plepa su Erika. Rimantė prie lango deklamuoja eilėraštį. Rasa valo klasės lentą. Julija merkia gėles į vazą. Simas piešia automobilį. Romas rodo Viliui nuotraukų albumą. Arūnas pučia balioną. Žilvinas čiulpia ledinuką. Tomas dėlioja knygas ant stalo. Samanta vėluoja į pamoką. Nuaidi skambutis.
Duona su grietine
Atriek duonos riekę. Paimk dubenėlį. Sutrupink duoną. Uždėk šiek tiek grietinės. Užberk druskos. Išmaišyk ir valgyk.
Keistas vaikas
Aš esu keistas vaikas. Taip sako mano mama. Einu per pievą ir skaitau knygą. Katinui užrišu šaliką. Sveikinuosi su varna.
Aidas, kaina, eilė, veidas, muilas, riekė, kuinas, laikas, vaikai, veikė, leido, karui, narui, žaislas, piešinys, liepa, šuo, piemuo, daina, šuolis, meduolis.
Vaido sesutė
Vaido sesutė Guoda dar maža. Vaidas neša Guodą. Sesutė ežere mato antytę. Antytė plaukė. Ji nėrė gilyn. Guoda verkė.
Vyto namas
Toli matyti miškas. Už miško yra ežeras. Ant ežero kranto stovi Vyto namas. Vyto namas yra didelis ir gražus.
Prie miško
Netoli miško stovi maža trobelė. Trobelėje gyvena miško sargas. Jo sodas aptvertas tvora. Sode ganosi avytės.
Pavasaris
Švietė saulė. Sniegas tirpo. Pavasaris. Prie upės pražydo purienos. Jos kaip mažos saulutės.
J G ž j T ų Y v R ė V y i ū P ū
Talka
Dėdė Vaidotas kerta malkas. Laura ir Aivaras neša ir krauna. Aivarui smagu. O Laura labai pavargo.
Y N ū y T G ž t Ž j i a J v k R ė I į V e
Pienės
Graži pieva. Žydi pienės. Žiedai - mažos saulutės. Ateina vakaras. Pienės užmiega.
P N M ū g t Ž y D U Y G Ė ž
Eimutis mokosi skaityti. Aivaras turi smuiką. Aistė katinui atnešė lakti. Varnai ir sniegenai lauke šalta.
V d ū Ž P G j E T g U ž J u D v Ū e K
Guoda ir šuo Kaukas žaidė lauke. Kur jos šuo? O šuo po sniegu. Guoda juokėsi.
J Y V Ū j v u I k ė y E i K L n P
Giedrė, šienas, snaigė, šluota, suolas, luotas, vanduo, sodas, namie, akmuo, kiemas, vaikai, liepa, duona.
R Y g D j I t Ė d k r e ų ū p J T ė y Gegutė, kukutis, bobutė, pupos, pūkas, butas, durys, trys, daryti, tarti, kelmas, keltas, Genutė, gervė.
T e ą Y K š ę Š ė j t Ė Ą k E J y
Saulė, Aurimas, matau, šaukė, palauk, Paulina, plaukas, kaulas, Laura.
J T ė L y ų P ū Ė t j I Y R E
Janis, yla, tiltas, rytas, jis, jojo, kinas, lokys, pilis, Jūratė, mokinys, jūra, plojo, atėjo.
T k R l e I r Š L t i ė ą Ė K
Rita rašo. Titas sako. Ina šoka. Tomas nemoka.
E I Ė ą ė l T ę N i L t e Š K Ą k
Ima, lis, liko, Simas, tiko, šilas, mašina, mokinė.
A ą m n o k s l š t e ė ę Ą T L
Tomas, sesė, teta, šėlo, sako. Alma nešė lėlę.
O m A N Š s n o š K L S a M l k
Lola moko. Almas šoka. Ona kasa. Ana sako.
L S a M l O m A N Š s n o š
Lašas laša. Šalo Alma. Šalo Onos šonas.
N m O n M l S L a s o A
Mama Ona. Mano Alma. Alma, namo!
O S L a s o A n M l N m
man ola Ona namas mama mala sala
A N l S L a s o m O n M
Alma namo ola mala Ona samana mano sala